funkade bra
Päronträd ’Conference’ ger riklig skörd med stora avlånga päron som har en mycket god och uppskattad söt smak och ett fast fruktkött.
Produktdetaljer
Päronträd ’Conference’ får stora avlånga päron med en mycket god och uppskattad söt smak och ett fast fruktkött. Päronen är gröna med små brunrostiga fläckar på skalet och mognar i november, passar bra att lagras.
Trädet är upprätt och svagväxande, höjd 2-4 m, och ger riklig skörd, kan ibland behöva kartgallras. Plantera varmt och skyddat, gärna i sol till halvskugga. Sorten föredrar näringsrik, mullrik och väldränerad jord. Beskär i juli-september.
Päronträdet levereras med ett uppbindningskit med tryckimpregnerad stolpe, gnagskydd mot vilt och sadelgjord att binda upp med.
Latinskt namn: Pyrus communis 'Conference' E
Kategori: Fruktträd
Krukstorlek: 28-35 cm
Stamhöjd: 60-80 cm
Grundstam: Pyrus communis
Fruktfärg: Grön med fina punkter av rost
Trivs bäst i: Öppet soligt
Zon: 1-2
Mognadstid: November-december
Observera att bilderna på växterna visar hur de kommer att se ut färdigvuxna och etablerade, inte hur de ser ut vid leverans.